Reklama
  • Czwartek, 12 stycznia (13:05)

    Skuteczne sposoby na pozbycie się kataru

Zatkany nos powoduje niedotlenienie, a to z kolei zmęczenie, ból głowy i spadek koncentracji.

Kiedy za oknem brzydko i zimno, łatwo o katar. Mówi się, że nieleczony trwa tydzień, a leczony – siedem dni. W praktyce różnie z tym bywa, ale faktem jest, że nieżyt nosa jest bardzo uciążliwy i dla Ciebie, i dla Twoich bliskich czy współpracowników. Dlatego spróbuj się go pozbyć lub przynajmniej załagodzić.

1. Irygacje

Inaczej płukanie nosa i zatok przynosowych. To jeden z najlepszych sposobów na dokładne oczy szczenie nosa oraz pozbycie się stanu zapalnego. Używa się do tego roztworu soli fizjologicznej.

Reklama

Płukanie polega na tym, że płyn wpuszczony jednym nozdrzem ma wypłynąć drugim. Roztwór chlorku sodu możesz kupić w aptece, razem ze specjalnym irygatorem.

Gdy przygotujesz płukankę, nachyl się nad zlewem i przechyl głowę w prawo. Teraz przyłóż końcówkę butelki do lewej dziurki i pewnym ruchem wtłocz przez nią połowę płynu. Zmień dziurkę i zrób to samo.

2. Inhalacje

Dwie łyżki suszonych ziół wsyp do miski, zalej dwiema szklankami wrzątku. Następnie, nakrywając głowę ręcznikiem, nachyl się nad miską i wdychaj ziołową parę przez 10 minut.

Szczególnie skuteczne są inhalacje z naparów ziół, np. rumianku, szałwii, tymianku czy lipy – działają przeciwzapalnie i szybko udrażniają nos.

Pomagają oczyścić nozdrza, obkurczają śluzówkę, ułatwiając oddychanie i znosząc uczucie zatkania.

3. Olejki eteryczne

Przeciwkatarowo najlepiej działają: eukaliptusowy, miętowy oraz sosnowy (Olejki Optima Plus). Możesz też kupić gotową mieszankę aromatyczną w aptece lub zielarni (Aroma Oil).

Do specjalnego kominka do aromaterapii wlej 15-20 kropel lub 5-7 kroplami skrop piżamę na klatce piersiowej albo poduszkę, na której będziesz spała. Wdychanie olejków eterycznych szybko „odkorkowuje nos” i przynosi ulgę przy oddychaniu.

4. Wydmuchiwanie nosa

Staraj się jak najczęściej oczyszczać nos z wydzieliny. Zbyt długie zaleganie jej w nosie sprzyja namnażaniu się bakterii i zwiększa ryzyko zainfekowania zatok przynosowych i uszu. Wydmuchuj nos raz jedną dziurką, raz drugą – nigdy jednocześnie, bo wtedy ułatwiasz przedostanie się zapalnej wydzieliny do zatok.

Używaj do tego jednorazowych chusteczek lub miękkiego papieru toaletowego. Materiałowe chustki są niehigieniczne.

5. Cytrusy, miód i czosnek

Pomarańcze, cytryny i grejpfruty to dobre źródło witaminy C, a czosnek i miód to naturalne antybiotyki. Wspomagają odporność organizmu i pomagają szybciej zwalczyć infekcję. Możesz też w aptece kupić preparaty wita- miny C i rutyny, które uszczelniają naczynia krwionośne śluzówki i hamują rozwój infekcji.

6. Leki z apteki

W razie bardzo uciążliwego kataru możesz posiłkować się gotowymi preparatami z apteki, które błyskawicznie obkurczają śluzówkę i hamują wydzielanie śluzu.

Nie stosuj ich jednak dłużej niż kilka dni i tylko zgodnie z zaleceniami, bo inaczej narażasz się na przesuszenie śluzówki i uzależnienie się od tego leku (używając ich zbyt długo, możesz mieć ciągłe uczucie obrzęku w nosie i aby odzyskać normalny oddech, będziesz potrzebować tych kropli).

Niektóre leki przeciw katarowi zawierają pseudoefedrynę, która może podnosić ciśnienie krwi.

Dr Hubert Sieradzki, lekarz rodzinny

Katar może wywołać poważne powikłania, np. stan zapalny zatok przynosowych lub zapalenie oskrzeli. A częste infekcje niszczą śluzówkę nosa, która przestaje spełniać funkcję ochronną.

Nie ma idealnego leku na nieżyt nosa, bo lekarze odkryli aż 230 typów jego wirusów.

PAMIĘTAJ! Przy infekcjach górnych dróg oddechowych nie zapominaj o regularnym przyjmowaniu płynów oraz wietrzeniu i nawilżaniu pomieszczeń.

Akupresura przeciw katarowi

Gdy katar nie daje Ci normalnie oddychać, możesz skorzystać z dalekowschodnich sposobów.

Przez 3-5 minut, co godzinę lub dwie, uciskaj wewnętrzne kąciki oczu tuż przy nasadzie nosa, środek koniuszka nosa, a potem punkty zetknięcia się nozdrzy z górną wargą.

Punkty te masuj także opuszkami palców, wykonując koliste ruchy. Masaż rób rozgrzanymi dłońmi, do czasu, aż katar ustanie.

Na żywo

Zobacz również

  • Łapią cię dreszcze, do tego boli głowa oraz pojawił się katar i kaszel? Jak najszybciej zastosuj kilka domowych sposobów, by złagodzić objawy. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.