Reklama
  • Wtorek, 19 kwietnia 2016 (08:05)

    Skąd ten kaszel

Dobrze się czujesz i nie masz innych objawów. Dlaczego więc drapie cię w gardle?

Reklama

W większości przypadków nie jest ostry, ani jakoś wyjątkowo dokuczliwy. Jednak martwisz się, skąd się bierze, skoro nie pojawiły się inne oznaki przeziębienia? Przewlekłego kaszlu, nawet jeśli nie jest jakoś strasznie męczący, nie można lekceważyć. Może być bowiem objawem groźnych chorób.

1. Refluks żołądkowo -przełykowy. Kaszel pojawia się zwykle w nocy lub we wczesnych godzinach porannych. Często towarzyszy mu piekący ból w klatce piersiowej lub męczący ból brzucha, który nasila się po zjedzeniu niektórych pokarmów czy zmianie pozycji. Ponadto rano, po przebudzeniu mogą pojawiać się kwaśny smak w ustach i chrypka.

2. Astma i kaszel po infekcji. W przypadku astmy kaszlowi towarzyszy często świszczący oddech i duszność. Wywołać go mogą: alergeny, niska temperatura czy wysiłek fizyczny. Jeśli podejrzewasz u siebie astmę, koniecznie idź do lekarza. Bywa też, że kaszel jest pozostałością po ostrej infekcji. Zwykle jest suchy. Może się utrzymywać nawet kilka tygodni.

3. Skutek zażywania leków . Suchy i dokuczliwy kaszel może też pojawić się kilka lub nawet kilkanaście dni po rozpoczęciu kuracji inhibitorami ACE. To grupa leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i choroby niedokrwiennej tego narządu.

4. Przewlekłe zapalenie oskrzeli. Objawia się kaszlem produktywnym, czyli mokrym, z odkrztuszaniem wydzieliny. Mogą towarzyszyć mu duszności. Lekarz diagnozuje je, jeśli chory kaszle przez większość dni miesiąca lub przez 3 miesiące w ciągu roku przez 2 lata z rzędu. Uważa się, że przewlekłe zapalenie oskrzeli stanowi element składowy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Często jest też łączone z astmą. Uważa się, że przewlekłe zapalenie płuc jest związane z paleniem papierosów.

Kaszlem ostrym nazywamy ten, który trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. Jeśli kaszlemy dużo dłużej, jest to kaszel przewlekły

Takie jest życie
Więcej na temat:Ace | POCHP | kaszel

Zobacz również

  • Teraz tyle się słyszy o groźnych powikłaniach po grypie i o tym, że łatwo ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem i zlekceważyć. Po czym odróżnić te choroby? Lidia, 46 lat, Lublin. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.