Reklama
  • Czwartek, 14 kwietnia 2016 (08:05)

    Rodzaje kaszlu

Świadczy o alergii i infekcji. Czasami to jedynie objaw podrażnienia gardła i krtani.

To naturalny odruch, który jest reakcją na stan zapalny dróg oddechowych. Ale przyczyną nie zawsze jest przeziębienie.

Suchy i...

Taki kaszel bywa napadowy, męczący, długo trwa i nas osłabia. W dodatku jest bezproduktywny, bo nie usuwa wydzieliny. Towarzyszy infekcjom, astmie, chorobom płuc, serca i lekom.

Reklama

Nasza rada. Najpierw powinniśmy wyjaśnić przyczyny. Gdy kaszel powoduje infekcja, hamujemy kaszel syropami lub tabletkami przeciwkaszlowymi.

...mokry

Pobudza go wydzielina, która np. spływa po tylnej ścianie gardła (w zapaleniu zatok) lub wydostaje się z oskrzeli (w bakteryjnej infekcji dolnych dróg oddechowych).

Wydzielina ma różną barwę (od przezroczystej po żółtawą), konsystencję (rzadka, gęsta) i obfitość. Pojawia się w końcowej fazie choroby, gdy poprawia się stan zdrowia, bo wtedy oskrzela się oczyszczają!

Nasza rada. Nie powstrzymujemy kaszlu, ale wspomagamy wydalanie wydzieliny, np. przez oklepywanie, leki wykrztuśne, rozrzedzające (ale nie bierzmy ich na noc). Pomoże nam sok z cebuli i napar z tymianku.

Alergiczny

Jest reakcją na to, co nas uczula, czyli alergeny (pyłki, jedzenie, kurz), które powodują skurcz oskrzeli. Objawy mają różne nasilenie: od pokasływania do duszności, ataku suchego kaszlu, świszczącego oddechu. Niekiedy poprzedza go kichanie czy wodnisty wyciek z nosa.

Nasza rada. Zwykle pomagają leki przeciwalergiczne i unikanie alergenów.

Jeśli mamy też świszczący oddech, może być on objawem astmy. Podejrzewamy ją wtedy, gdy kaszel pojawia się nie tylko po kontakcie z uczulającą substancją, ale i nagłą zmianą temperatury, po wysiłku, budzi nas w nocy.

Pulmonolog lub alergolog skieruje nas na badanie spirometryczne (pojemności płuc). Przepisze leki przeciwzapalne i rozkurczające oskrzela.

Krtaniowy

Ma typowy, szczekający dźwięk, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym kaszlem. Nasila się w nocy. Mogą mu towarzyszyć duszności i chrypka. Męczy dzieci, u dorosłych zdarza się rzadziej, ale może atakować osoby, które „pracują” głosem (np. nauczycieli).

Nasza rada. Nawilżamy powietrze w naszych pomieszczeniach. Dużo pijemy, aby zwilżać gardło i krtań. Pomogą nam preparaty do ssania, z substancjami śluzowymi (np. wyciągiem z porostu islandzkiego). Przynajmniej przez dwa dni staramy się oszczędzać głos.

Palacza

Im dłużej palimy, tym bardziej dokucza. Podczas kaszlu odkrztuszamy białawą, lepką wydzielinę z dróg oddechowych. Zazwyczaj zajmują się tym rzęski – małe, ruchome wypustki nabłonka pokrywającego drogi oddechowe. Nikotyna uszkadza ich aktywność i śluz zalega w drogach oskrzelowych.

Paraliżujące działanie dymu trwa kilka godzin, więc rano, po kilkugodzinnej przerwie, budzimy się, siadamy na łóżku i kaszlemy. W miarę lat dolegliwości stają się bardziej uporczywe i pojawiają się duszności. Nasza rada. Koniecznie musimy rzucić palenie.

Z powodu refluksu

Zwykle atakuje w nocy i nad ranem, budząc nas drapaniem w gardle i chęcią do kaszlu. Takie objawy powoduje cofająca się treść żołądkowa, która wędruje w górę przełyku do gardła. Skutkiem jest zmiana pH na ba rdzo kwaśne, co uszkadza i podrażnia drogi oddechowe.

Nasza rada. Należy spać z głową uniesioną powyżej żołądka (najlepiej podnieść całe wezgłowie łóżka). Kolację jemy 2–3 godziny przed snem i nie objadamy się. Zaleca się 5-6 małych posiłków dziennie.

Z ropną wydzieliną

Gdy w wydzielinie jest ropa lub krew, to alarmujący objaw. Może być on symptomem bakteryjnego stanu zapalnego, dolnych dróg oddechowych (oskrzeli, płuc), gruźlicy, nawet nowotworu. Nasza rada. Zgłoś się do lekarza, który zleci badania (RTG płuc, wymaz z gardła, rezonans, tomografię) i wdroży leczenie.

Konsultacja: Alicja Kuciej, internista

Gdy śluz zalega w płucach

W skutek infekcji w płucach zwięk sza się ilość komórek zapalnych, które produ kują dużą ilość śluzu w oskrzelach.

Nasila to proces zapalny, zwęża drogi oddechowe i podrażnia błonę śluzo wą. Następuje zwężenie oskrzeli, co jest przyczyną kaszlu z towarzy szącym odkrztuszaniem plwociny. Mamy wtedy trudności z oddycha niem i duszności.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.