Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (08:00)

    Rady, które pomogą szybko zwalczyć kaszel

Jesienią to jedna z najczęstszych dolegliwości. Dokucza i dorosłym, i dzieciom. Upewnij się, że wiesz, jak go skutecznie leczyć.

Ponieważ jest uciążliwy, chcesz go jak najszybciej zwalczyć, zwłaszcza gdy męczy twoją kilkuletnią pociechę lub rodzica-seniora. Dzięki poniższym informacjom będziesz mogła lepiej pomóc sobie i swoim bliskim.

Reklama

Unikniesz także błędów, które mogłyby sprawić, że zastosowane przez ciebie leczenie nie przynosi efektu, a wręcz utrudnia zdrowienie.

Leczenie zależy od tego, co wywołało kaszel (np. przeziębienie, zapalenie oskrzeli lub płuc, astma) i jaki jest jego rodzaj (suchy czy mokry). Dlatego kaszel (zwłaszcza u dziecka) wymaga porady lekarza.

Zarówno przy zapaleniu oskrzeli, jak i płuc lekarze zalecają, oprócz antybiotykoterapii, oklepywanie pleców dłonią złożoną w tzw. łódeczkę (zawsze od dołu do góry), a także np. picie syropu z cebuli i miodu.

Przy suchym kaszlu powinno się dużo pić. Zabezpiecza to śluzówkę w gardle i oskrzelach przed wysuszeniem, a choremu oszczędza nieprzyjemnego drapania i nasilenia dolegliwości. Dodatkowo dobrze jest robić inhalacje (np. raz dziennie wieczorem).

Zmniejszenie odkrztuszania mogłoby spowodować zaleganie śluzu (i znajdujących się w nim drobnoustrojów) w drogach oddechowych. To sprzyja rozwojowi choroby i nasileniu dolegliwości.

Przed snem dobrze jest zjeść miód gryczany. Wykazano, że działa antybakteryjnie, a także nawilża błony śluzowe gardła i krtani, ułatwiając produktywne odkrztuszanie. Równocześnie delikatnie uspokaja. Lekarze zalecają podawanie go chorym dzieciom.

Leków wykrztuśnych nie można brać przed snem. Tak, ponieważ prowokują kaszel, nie pozwalają na spokojny sen i w efekcie mogą stać się przyczyną niewyspania oraz zmęczenia w ciągu dnia. Z tego powodu należy je stosować do godziny 15 (zwłaszcza u dzieci).

Naj

Zobacz również

  • Teraz tyle się słyszy o groźnych powikłaniach po grypie i o tym, że łatwo ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem i zlekceważyć. Po czym odróżnić te choroby? Lidia, 46 lat, Lublin. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.