Reklama
  • Czwartek, 31 marca 2016 (14:05)

    Przeziębienie czy grypa?

Musisz to wiedzieć, jeśli chcesz skutecznie walczyć z zarazkami.

Reklama

Zarówno przeziębienie jak i grypa wywołane są przez wirusy. Rozwijają się w górnych drogach oddechowych i możemy się nimi zarazić drogą kropelkową. I tu kończy się podobieństwo.

Przeziębienie bowiem, choć dokuczliwe, nie jest dla naszego organizmu niebezpieczne. Łatwo też poradzić sobie z nim samemu. Grypa jest trudniejsza do pokonania. Czasem też pojawiają się powikłania, a same dolegliwości są bardziej męczące.

1. Przeziębienie rozwija się spokojnie. Przez kilka dni po prostu kichasz, trochę kaszlesz i masz katar. Z grypą jest zupełnie inaczej. Rozwija się błyskawicznie i atakuje znienacka. Rano czujesz się całkiem dobrze, a po południu już nie możesz ruszyć się z łóżka.

2. Po grypie długo jesteś osłabiona. Same objawy prawidłowo leczonej grypy mijają po 5-7 dniach. Jednak organizm potrafi dochodzić do siebie jeszcze 2-3 tygodnie. Przeziębienie trwa krócej – od 3 do 5 dni. Zwykle gdy się kończy wracamy do dobrej formy.

3. Grypa może powodować powikłania . Dlatego jest dużo bardziej niebezpieczna niż przeziębienie i trzeba skonsultować się z lekarzem. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha środkowego. Zaostrzeniu ulegają także już istniejące choroby.

Podstawowe róźnice

● w przypadku grypy może pojawić się wysoka gorączka, przy przeziębieniu zdarza się to bardzo rzadko

● osobę chorą na grypę bolą mięśnie i stawy, gdy jesteś przeziębiona nie odczuwamy tego

● przeziębienie łączy się z katarem. Grypa nie zawsze

Takie jest życie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.