Reklama
  • Środa, 4 września 2013 (13:00)

    Propolis dobry na przeziębienie

Jesienią i zimą często się przeziębiam. Stale łapię katary oraz różne infekcje. Słyszałam że propolis może uchronić przed takimi schorzeniami. Czy to prawda? Wiesława (36 l.) z Koluszek

Propolis od dawna nazywany jest naturalnym antybiotykiem, bo niszczy chorobotwórcze zarazki. Oprócz grzybów i bakterii, likwiduje też wirusy, w tym także wyjątkowo odporne gronkowce.

Co to jest?

Reklama

To inaczej kit pszczeli, czyli substancja zbierana przez pszczoły z kwiatów, krzewów oraz drzew i przez nie przetwarzana. Badania laboratoryjne prowadzone w latach 50-tych i 60-tych minionego stulecia wykryły w propolisie około 300 aktywnych substancji. Przeprowadzone zostały także badania kliniczne.

Na co działa?

Leczy schorzenia skórne, np. niegojące się rany i czyraki, które znikają nie pozostawiając blizn. Skuteczny jest w zapaleniu zatok, gardła. Zwalcza wirusy grypy, opryszczki oraz szkodliwe grzyby. Przyśpiesza zrastanie się kości przy złamaniach, a przede wszystkim wzmacnia układ odpornościowy. Propolis najbardziej jest skuteczny w postaci nalewki alkoholowej.

Jak ją zrobić?

Odważ 10 dag kitu pszczelego (do kupienia u pszczelarzy, w zielarniach, aptekach) i zamroź. Twardą masę zmiel w młynku i zalej 500 ml spirytusu o stężeniu 80 proc.

Naczynie odstaw na 2-5 dni w ciemne miejsce. Od czasu do czasu potrząśnij butelką, aby przyśpieszyć macerację. Mieszankę przelej przez lejek wyłożony z watką. Przechowuj w ciemnych buteleczkach.

Jak go stosować? Przy infekcjach zażywaj 3 razy dziennie po 15 kropli nalewki wymieszanej z wodą lub cukrem. Do inhalacji wlej do gorącej wody 20 kropli propolisu i wdychaj opary. Przy zapaleniu gardła płucz gardło roztworem z 15 kropli nalewki wymieszanej z połową szklanki wody.

Jeśli chcesz wzmocnić organizm, przygotuj następującą mieszankę: do 300 ml miodu wsyp 3 łyżki zmielonego pyłku kwiatowego, wlej 3 łyżki propolisu. Zjadaj po łyżeczce 3 razy dziennie na czczo. Słoik trzymaj w lodówce.

Bella Relaks
Więcej na temat:propolis | przeziębienie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.