Reklama
  • Poniedziałek, 22 sierpnia 2016 (08:00)

    Letni ból gardła

Trzeba działać szybko, by nie zmienił się w anginę.

Drapanie w gardle, nieprzyjemne kłucie i chrypka pojawiają się latem równie często, co zimą. Powodów może być wiele.

Zimne napoje, lody, klimatyzacja na zmianę z gorącym powietrzem na zewnątrz. Nietrudno o kłopoty z gardłem. Jeśli infekcja dopiero się zaczyna, możemy ją zatrzymać.

Zmień powietrze

Reklama

Przesuszone ciepłe powietrze nie służy bolącemu gardłu. Dlatego ustaw w pokoju, w którym przebywasz, nawilżacz powietrza. Pomoże nawodnić śluzówkę i złagodzić ból.

Na czas choroby zrezygnuj z picia kawy, mocnej herbaty i napojów kolorowych z kofeiną. Sprzyjają odwod nieniu. Zastąp je herbatkami ziołowymi, np. z mięty lub dziewanny. Mają właściwości odkażające i nawilżające.

Możesz też skorzystać z dobroczynnego działania czosnku i witaminy C. Znajdziesz ją w owocach cytrusowych i porzeczkach.

Płucz i paruj

Te dwa najstarsze sposoby na kłopoty z gardłem zwykle są bardzo pomocne. Do płukania możesz użyć delikatnej solanki: 1/2 łyżeczki soli na szklankę wody.

Skuteczna jest też woda z dodatkiem octu jabłkowego: 2 łyżeczki na szklankę wody. Po zabiegu trzeba wypłukać usta wodą, by nie doszło do uszkodzenia szkliwa.

Łagodząco zadziała także parówka. Najlepiej przygotować ją z 200 ml wody i 2-3 łyżeczek kardamonu. Zagotuj je razem. Gdy wywar trochę przestygnie, przelej go do płaskiego naczynia, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj uwalniającą się parę.

Jeśli mimo prób leczenia domowymi sposobami, ból nie mija już ponad 4 dni, trzeba się skonsultować z le karzem.

Takie jest życie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.