Reklama
  • Piątek, 3 lutego (13:05)

    Leki na katar mają leczyć, nie odurzać

Katar wyleczony bezpieczniej

Reklama

Od stycznia 2017 roku będziemy mogli kupić popularne środki na katar zatoki, przeziębienie z mniejszą ilością substancji aktywnej. Jak dotychczas, będą sprzedawane bez recepty. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że dawki są w zupełności wystarczające, by leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Celem zmian jest ograniczenie atrakcyjności leków zawierających pseudoefedrynę, kodeinę, dekstrometofan dla tych, którym wcale nie cieknie z nosa i nie bolą zatoki.

Środki na przeziębienie sprzedawane bez recepty cieszą się bowiem popularnością także wśród osób, które przetwarzają je w substancje psychoaktywne lub wprost zażywają jako środki pobudzające, co może prowadzić do uzależnień. W badaniach przeprowadzonych przez CBOS w 2010 roku, do odurzania się lekami na przeziębienie i kaszel przyznał się co 20. nastolatek.

Zmiany, jakie szykują się od nowego roku, powinny nam wszystkim uświadomić, że nie ma leków w pełni bezpiecznych, a przed ich zażyciem warto z ulotki dowiedzieć się o zalecanych dawkach. Możemy też wypróbować naturalne metody na katar.

Domowe sposoby na hamowanie kataru

Pij jak najwięcej. Wydzielina się rozrzedzi i nos łatwiej oczyści. Polecane są zwłaszcza herbatki z malin, czarnego bzu i napary z kory wierzby.

Rób inhalacje. Pochyl głowę nad miską z ciepłą wodą i kilkoma kroplami olejki eukaliptusowego. Jedz gorący rosół. Ta zupa rozgrzewa i inhaluje.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wielu syropów nie można łączyć z innymi lekami. Naturalne terapie są bezpieczne! Sok z buraka. Duży burak obierz i zetrzyj na tarce. Przełóż do słoiczka, zasyp 4 łyżkami cukru. Odstaw na... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.