Reklama
  • Czwartek, 31 marca 2016 (11:05)

    Jak uniknąć grypy?

Wirus A/H1N1 wywołujący świńską grypę wzbudza wśród ludzi strach, a nawet panikę. Czy i jak można się przed nim zabezpieczyć?

Reklama

Znany specjalista chorób zakaźnych wakcynolog dr Paweł Grzesiowski uspokaja: „Polsce nie zagraża epidemia świńskiej grypy, choć jej wirus rzeczywiście jest w naszym kraju. Ale nie warto wpadać w panikę, lecz zachować się rozsądnie”.

Profilaktyka to podstawa

Na zachorowanie na grypę najbardziej narażone są osoby o obniżonej odporności, a także dzieci i ludzie starsi. Dlatego oni w szczególności powinni się zaszczepić, jeśli nie zrobili tego wcześniej. Bo lepiej późno niż wcale. I jeśli nawet szczepionka nie ustrzeże przed grypą, wszystko jedno jaką, to sprawi, że będzie ona miała łagodniejszy przebieg.

Należy też unikać miejsc i skupisk ludzi, gdzie łatwo złapać infekcję. Bardzo ważna jest higiena osobista – częste mycie rąk i unikanie dotykania nimi błon śluzowych nosa, oczu czy jamy ustnej. Szczególnie trzeba przypominać o tym dzieciom.

Warto często wietrzyć pomieszczenia i dbać o prawidłową dietę. W przypadku świńskiej grypy istotna jest również odpowiednio wysoka temperatura, w której przygotowujemy dania z wieprzowiny.

Wyleczyć do końca

Objawy zarażenia wirusem A/H1N1 przypominają te towarzyszące zwykłej grypie (gorączka, bóle mięśniowe, dreszcze, utrata apetytu, ból gardła i głowy). Dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować, tylko od razu udać się do lekarza.

Jeśli świńska grypa nie ma ciężkiego przebiegu, wystarczą zwykle antybiotyki. W najcięższych przypadkach stosuje się oseltamivir lub zanamivir.

Ważne jest, by systematycznie zażywać przepisane leki, pozostać w łóżku i ostrożnie wracać do normalnego życia. Niestety sporo osób przedwcześnie uznaje, że choroba minęła, albo postanawia grypę przechodzić.

Skutki to komplikacje – najczęściej spotykane to zapalenie płuc i oskrzeli. Ale zdarza się także zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, przewlekła niewydolność krążenia, a nawet nagły zgon. Grypa może też pogorszyć stan cukrzycy i funkcje nerek.

U dzieci pogrypowe zapalenie ucha środkowego, grozi niedosłuchem lub nawet głuchotą. Natomiast dziecięce zapalenie zatok nosa może przekształcić się w nieżyt, który sprzyja rozwojowi astmy.

eł/akw

Świat Seriali
Więcej na temat:wirus | A/H1N1 | warto | skutki | profilaktyka | grypa

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.