Reklama
  • Piątek, 11 marca 2016 (08:00)

    Jak rozpoznać i leczyć grypę

Reklama

Wywołana jest przez wirusa typu A, rzadziej B i C. Jedną z jego mutacji jest wariant AH1N1, powodujący tzw. świńską grypę. Drobnoustrój ten nie jest ani szczególnie zjadliwy, ani też nie powoduje większej ilości zgonów niż wirus grypy sezonowej, nie ma też praktycznych różnic w jej przebiegu.

Szczepienie na zwykłą grypę łagodzi objawy tej drugiej. Dlatego warto zachować spokój, nie ulegać panice, co nie zwalnia z ostrożności.

Zaka żenie następuje drogą kropelkową. Atak kichania lub kaszlu osoby zarażonej sprawia, że miliony chorobotwórczych mikroorganizmów szybko się rozprzestrzeniają osiadając na skórze lub docierając do dróg oddechowych dotychczas zdrowego człowieka.

Początek jest zazwyczaj bardzo ostry. Pojawiają się gwałtowne dreszcze, wzrasta temperatura powyżej 39˙stopni. Zaczyna dokuczać ból głowy, mięśni i stawów.

U części pacjentów typowe objawy grypy poprzedza suchość w ustach i drapanie w gardle. W ciągu kilku godzin dolegliwości narastają. Ich szczyt to 1.-2. doba po ataku wirusów.

Prawie równocześnie z gorączką pojawia się suchy, męczący kaszel i ból w tchawicy, poniżej krtani. Charakterystyczne dla schorzenia jest silne pocenie.

Co trzeciej zakażonej osobie dokucza katar, ma zaczerwienione spojówki, łzawi, uskarża się na bóle gałek ocznych. Wysoka gorączka utrzymuje się do 4 dni.

Kilka dni dłużej suchy kaszel, a rekonwalescencja z charakterystycznym osłabieniem trwa 2-3 tygodnie. Tak samo brak apetytu. Leczenie polega praktycznie na łagodzeniu objawów. Konieczne jest leżenie w łóżku.

Ze względu na gorączkę i pocenie, zaleca się picie dużej ilości płynów. Przy kaszlu sięgamy po syropy. Można też zażyć leki przeciwgorączkowe (paracetamol lub pyralginę), ponieważ stosowanie aspiryny może doprowadzić do groźnego w skutkach neurologicznego zespołu Reye’a (obrzęk mózgu, niewydolność wątroby).

Niekiedy lekarze zalecają preparat tamiflu, który hamuje namnażanie się wirusów, co łagodzi przebieg choroby. Potencjalne powikłania pojawiają się w pierwszym i drugim tygodniu choroby i dotyczą 1-5 proc. chorych.

Najczęściej są to wtórne zakażenia bakteryjne, np. gronkowcami. Do rzadkich powikłań należy zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu i opon mózgowych, nerwów (np. słuchowego).

Najbardziej zagrożone są osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.

GP

Co pomoże Ci ochronić się przed chorobą?

Sposoby są proste, co nie znaczy, że mało skuteczne. Pierwszy i najważniejszy to staranne mycie rąk po powrocie do domu.

W czasie epidemii należy unikać zgromadzeń ludzkich, czyli np. zakupów w wielkich centrach handlowych.

Ale najlepszą bronią jest nasz własny, sprawny układ odpornościowy, dlatego warto o niego zadać.

Kurier TV
Więcej na temat:Nie | A/H1N1 | wysoka | sposoby | szczepienie | rozpoznać

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.