Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (13:05)

    Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Za chwilę zacznie się inwazja wirusów. Infekcje będą atakować z każdej strony. Dlatego lepiej wiedzieć, jak rozpoznać wroga, by się przed nim skutecznie bronić.

W obu przypadkach jesteśmy narażeni na atak wirusów. Objawy są z pozoru dość podobne, więc czasem trudno od razu się zorientować, czy dopadła nas grypa, czy tylko mniej groźne przeziębienie. A to ważne, bo nieleczona grypa może być bardzo niebezpieczna dla organizmu.

Rozpoznaj przeziębienie

Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych rozwija się powoli, ale szybko się rozprzestrzenia. Kichanie, kaszel, podanie ręki, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu wystarczą, by mniej odporni też stali się ofiarami wirusów. Zwykle po 3-4 dniach od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy.

Reklama

Na początku za czynasz kichać i leje Ci się z nosa. W gardle coś drapie i dokucza suchy kaszel. Kiedy stan zapalny rozprzestrzeni się na kolejne partie układu oddechowego, kaszel przejdzie z suchego w mokry. Objawom może towarzyszyć podwyższona temperatura, ale nie przekracza ona 38 stopni C.

Po 4-5 dniach organizm powinien sam zwalczyć wirusy. Możemy go tylko w tym wspomóc, stosując domową kurację. Na gorączkę i inne objawy infekcji (ból głowy i mięśni, katar) pomogą preparaty zawierające paracetamol albo kwas acetylosalicylowy. Ale trzeba stosować je z rozwagą.

A może to grypa?

Dopada nas znienacka i ścina z nóg. Jej pierwsze symptomy to wysoka gorączka i dreszcze. Do tego dochodzą bóle w mięśniach i stawach. Nasze sampo czucie pogarsza się z godziny na godzinę, a głowa wprost pęka. Może także pojawić się ból gardła, katar, nudności, wymioty oraz światłowstręt. Kaszel towa rzyszy jej rzadko.

Przy takich objawach nie masz siły normalnie funkcjonować. Apogeum choroby zwykle przypada na drugi lub trzeci dzień. To już nie jest tylko osłabienie, jak w przezię bieniu. Choro ba wyłącza Cię z codziennego trybu przynajmniej na tydzień i jeszcze długo potem możesz odczuwać jej skutki.

Czasem grypa ma łagodny przebieg, dlatego trudniej ją odróżnić od przeziębienia. Ale gdy podejrzewasz, że dopadł Cię wirus grypy i masz wysoką gorączkę powyżej 39 stopni C, która utrzymuje się przez dwa dni, zgłoś się do lekarza.

Groźne powikłania

Przeziębienie i grypa nie są groźne, jeśli je przeleżysz w łóżku. Niebezpieczne są dopiero ich powikłania. W przypadku przeziębień rzadko się zdarzają. Ale z grypą nie ma żartów.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwlaczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań groźnych dla życia. Najbardziej narażeni na nie są ludzie starsi, powyżej 65. roku życia, a także dzieci poniżej 2. roku życia.

Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy pozostałych grup wiekowych. Powikłania po grypie mogą być spowodowane przez sam wirus – tzw. pogrypowe zapalenie płuc lub zachorowanie w wyniku nadkażenia bakteryjnego. Wtedy zapalenie płuc, zatok lub oskrzeli musi być leczone antybiotykami, często konieczna jest hospitalizacja.

Trwałe następstwa infekcji to m.in. zapalenie ucha środkowego, związane z zaburzeniem słuchu i równowagi lub z porażeniem nerwu twarzo wego.

Infekcja może znacznie uszkodzić mięsień sercowy. Wykazano, że około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego spowodowaną powikłaniami pogrypowymi. Zajęcie zaś układu nerwowego powoduje zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych. W ciąży grypa może nawet zagrozić życiu dziecka.

IK

Jak się chronić przed grypą?

Należy unikać podawania rąk i całowania się na powitanie. Trzeba często myć ręce mydłem lub innym płynem dezynfekcyjnym, przy czym róbmy to ciepłą wodą. Pomocne jest też wietrzenie pomieszczeń.

Groźne mutacje wirusa grypy

Wirus grypy ma trzy typy: A, B i C. Głównym winowajcą naszych sezonowych infekcji jest typ A. Potrafi on zarazić nie tylko ludzi, ale także inne ssaki i ptaki. Wirus typu B atakuje wyłącznie człowieka. Odpowiada on za sezonowe zachorowania. Najłagodniejszy wirus C atakuje ludzi, głównie dzieci, oraz świnie.

Wirus tzw. „świńskiej grypy” A/H1N1/09 to obecnie wirus zawarty we wszystkich szczepionkach sezonowych przeciw grypie.

Ptasia grypa Jest wirusem grypy typu A. Według WHO szczepy wirusa ptasiej grypy H5N1 i H7N9 są szczególnie groźne dla człowieka. Obecnie znana jest także nowa odmiana wirusa wywołującego tę grypę – H5N8.

Wirus ptasiej grypy nie przenosi się z osoby chorej na zdrową. Zarazić się nią można jedynie, dotykając zarażonych zwierząt.

Grypa jelitowa

1. Jakie są jej objawy? Najbardziej charakterystycznym objawem wirusowego zakażenia układu pokarmowego jest biegunka trwająca 2-3 dni. Czasem może się ona nawet przedłużyć do 9 dni.

Zwykle towarzyszą jej także nudności i wymioty oraz wysoka gorączka, nawet ponad 39 stopni C. Choroba pojawia się nagle i powoduje ogromne osłabienie organizmu. Trzeba uważać, by się nie odwodnić.

2. Jak ją leczyć? Niestety, leku na grypę jelitową nie ma. Można tylko łagodzić objawy i koniecznie uzupełniać płyny (najlepiej małymi łykami). Najpoważniejszym powikłaniem biegunki rotawirusowej jest bowiem odwodnienie oraz zaburzenia elektrolitowe.

Może się to nawet skończyć hospitalizajcą i podłączeniem do kroplówki. Warto też uzupełniać elektrolity.

W aptekach dostępne są preparaty z niezbędnymi jonami minerałów i glukozą. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób starszych.

W trakcie choroby nie wolno, zresztą raczej nikt nie ma wtedy na to ochoty, nadwerężać układu pokarmowego. Lepiej zachować dietetyczny reżim. Nie wolno jeść m.in. tłustych potraw, cytrusów, produktów mlecznych, warzyw strączkowych, pić kawy i alkoholu.

Kilka dni po grypie jelitowej też powinno się przestrzegać diety i stopniowo wprowadzać różne produkty. Gdy chory czuje się nieco lepiej i wraca mu apetyt, można mu podać kleik czy inny lekkostrawny posiłek.

3. Co robić, by się nią nie zarazić? Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa. Rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem brudnych rąk oraz drogą kropelkową. Jeśli jeden z domowników jest nosicielem rotawirusów (to one najczęściej odpowiadają za zacho rowania na grypę żołądkową), trudno będzie się przed nimi ustrzec, ale trzeba do absolutnego minimum ograniczyć kontakt z chorym oraz wszystkimi przedmiotami, z którymi miał styczność. Higena na co dzień to podstawa!

Uwaga, chory zaraża już kilka dni przed wystąpieniem objawów, a także nawet do dwóch tygodni po ich ustaniu.

To warto wiedzieć:

Choroby powodowane przez bakterie pojawiają się, gdy organizm jest osłabiony wcześniej toczącą się infekcją wirusową. W przypadku zakażenia bakteryjnego objawy choroby bywają o wiele gwałtowniejsze.

Bólowi gardła towarzyszą powiększone węzły chłonne i podwyższona temperatura ciała. Jeśli podejrzewamy u siebie infekcję bakteryjną, wizyta u lekarza jest konieczna.

Ewa Kłosowska z Apteki Medicover we Wrocławiu

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Dla mężczyzny zwykłe przeziębienie to ciężka choroba – wie o tym każda kobieta, która miała pod opieką zakatarzonego męża. Okazuje się, że panowie nie bez powodu tak źle znoszą każdą infekcję.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.