Reklama
  • Środa, 15 lutego (08:00)

    Grypa pokonana? To całkiem realne

Reklama

Boję się grypy, bo mój tata zmarł na zapalenie wsierdzia, dwa tygodnie po chorobie. Podobno już wkrótce będzie można wyleczyć grypę?

Tak. Przełom ten zawdzięczamy polskim naukowcom z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Odkryli oni enzym nukleazy, niezbędny wirusowi do „wycinania” fragmentu ludzkiego RNA z komórek (by zająć jego miejsce).

Dzięki obecności tego białka może się on błyskawicznie mnożyć w organizmie chorego. Kluczem do sukcesu jest zatem zablokowanie nukleazy. Idąc tym tropem, naukowcy opracowali preparat, który przeszedł już częściowe testy i okazał się skuteczny. Dlatego istnieje naprawdę realna szansa, że za 3-5 lat, po zakończeniu ostatniego etapu badań klinicznych, pojawi się pierwszy w historii lek na grypę.

Genetycy i biolodzy molekularni są też coraz bliżsi stworzenia szczepionki działającej na innej zasadzie od dotychczasowych. Wprowadzając do organizmu odpowiednio zmodyfikowany gen, można wywołać odporność na całe życie.

Wiele infekcji objawia się podobnie. Jakie badania zrobić, by rozpoznać, czy to grypa?

Najczęściej oznacza się poziom CRP (białka C-reaktywnego). Pozwala to stwierdzić, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową, czy bakteryjną. Norma dla zdrowej osoby wynosi poniżej 6 mg/l. CRP poniżej 40 mg/l świadczy o zakażeniu wirusem, np. grypy, zaś wynik od 100 do 400 mg/l wskazuje na atak bakterii, np. anginę, szkarlatynę, zapalenie meningokokowe płuc. Tylko w tym przypadku należy zażyć antybiotyk.

Inny test, molekularny, wykrywa obecność genów wirusa grypy w wymazie pobranym od chorego (z nosa, nosogardzieli, gardła, oskrzeli, ucha). Można też badać krew czy wycinki błon śluzowych.

Najczęściej wykorzystuje się tu metodę Real-Time PCR, która identyfikuje typy wirusa grypy A, B i C oraz podtypy. W diagnostyce tej choroby stosuje się również badania na obecność antygenów wirusa oraz na stężenie przeciwciał klasy IgM.

Podobno coraz więcej Polaków choruje na ptasią grypę. Czy rzeczywiście jest ona groźniejsza od tej zwykłej?

Tak. Grypa ptasia i świńska różnią się od zwykłej tym, że niosą dramatycznie wyższe zagrożenie wystąpieniem ciężkich powikłań (u chorej osoby częściej dochodzi do zapalenia płuc, duszności, zapalenia opon mózgowych i mózgu).

W przypadku ptasiej grypy większe jest ponadto ryzyko nagłego nasilenia się objawów istniejących chorób przewlekłych, np. niewydolności wątroby, nerek, naczyń wieńcowych, a także astmy.

Objawy grypy sezonowej i grypy ptasiej (czy świńskiej) są podobne. To bóle i drapanie w gardle, katar, suchy kaszel, bóle głowy i mięśni, dreszcze, gorączka, silne osłabienie.

Słyszałam w telewizji o diabelskiej grypie. Czy naprawdę istnieje taka choroba? Jakie są jej objawy?

Diabelską grypę, zwaną też uściskiem szatana, wywołuje jeden ze szczepów wirusa Coxackie. Atakuje on nie drogi oddechowe, a mięśnie międzyżebrowe i te położone pod żebrami. Objawem jest niezwykle silny ból w klatce piersiowej, zwykle po jednej stronie tułowia.

Infekcja trwa ok. pięciu dni i mija samoistnie. Choć jej początek wygląda groźnie, ten rodzaj grypy rzadko wywołuje ciężkie powikłania.

Wirus jest zaraźliwy i podobnie jak zwykła grypa przenosi się drogą kropelkową, ale nie tylko – również przez niemyte ręce, sztućce, zakażoną żywność. Niestety, ryzyko wzrasta u osób korzystających z basenów, bowiem mikroby mogą długo bytować w wodzie.

Jak bronić się przed wirusem?

Zażywanie witamin i mycie rąk to nie wszystko. O co jeszcze zadbaj?

O zdrowe zęby. Odpowiednia higiena (szczotkuj je dwa razy dziennie po 2 minuty), częste kontrole dentystyczne i leczenie zębów na bieżąco zmniejsza ryzyko wnikania zjadliwych bakterii z jamy ustnej do górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc.

O odpowiednią dietę. Spożywaj dużo kiszonek (to źródło probiotyków), jedz też pokarmy obfitujące w cynk i selen (orzechy, pestki dyni). Zalecane są też papryka czerwona, brukselka, kapusta, jarmuż, chrzan, cebula i czosnek.

Często masz kontakty z chorymi ludźmi, np. w pracy? Przy osobach gorączkujących i kaszlących noś maseczkę.

Na żywo

Zobacz również

  • No i stało się, cieknie ci z nosa, drapie cię w gardle... Choć udało się infekcji cię dopaść, możesz sprawić, by jak najszybciej odeszła! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.