Reklama
  • Piątek, 25 listopada 2016 (13:05)

    Grypa. Jak ją leczyć?

Lekarz może też przepisać lek niszczący wirus, ale trzeba go przyjąć w ciągu 48 godzin od pierwszych objawów.

Reklama

Niedawno odwiedziła mnie pani Małgorzata (52). Przyszła do mnie, żaląc się na złe samopoczucie. Wieczorem nic nie zapowiadało choroby, a nad ranem nagle zaczęła gorączkować, bolały ją wszystkie mięśnie. Wyjaśniłam, że opisywane przez nią objawy wskazują na grypę.

To choroba wywołana przez wirusy, podobna do przeziębienia. Jednak te choroby przebiegają różnie. Grypie towarzyszy zwykle od razu wysoka gorączka, ból głowy, bóle kostno-stawowe i bardzo złe samopoczucie.

Oprócz tego ból gardła, kaszel, zapalenie błony śluzowej nosa, katar. Obie choroby mają podłoże wirusowe: przeziębienie wywołują rinowirusy, a grypę wirusy paragrypy, adenowirusy lub wirusy grypy typu A i B. Te ostatnie są najgroźniejsze, bo mogą prowadzić do poważnych powikłań upośledzających np. pracę serca.

Przeziębienie wyleczymy sami, ale jeśli mamy grypę, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Aby uchronić się przed grypą, należy się zaszczepić. Co roku jest przygotowywana nowa szczepionka ze szczepów wirusów, które wywołały grypę w poprzednim sezonie. W tym roku specjaliści zachęcają, by szczepić się już od początku września.

Zaleca się to wszystkim, ponieważ może zapobiec zarażeniu się grypą. Nawet jeśli do niego dojdzie, przebieg choroby będzie łagodniejszy, a ryzyko powikłań mniejsze.

W łagodzeniu objawów grypy pomocne jest leżenie w łóżku, wygrzewanie się, pocenie, branie leków na obniżenie gorączki, ale tylko jeśli przekracza 38˚C.

Niższej temperatury nie powinno się zbijać lekami. Niewysoka gorączka oznacza bowiem, że organizm walczy z infekcją. Powinniśmy przyjmować leki z grupy NLZP (niesteroidowe leki przeciwzapalne) o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.

Jeśli grypa ma ciężki przebieg bądź jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka powikłań, lekarz może wdrożyć leczenie przyczynowe. Ma ono zniszczyć wirusy, które wywołały grypę. Od pewnego czasu stosuje się w tym celu amantadynę i rimantadynę, które działają tylko na wirus grypy typu A.

Ostatnio stosuje się leki nowej generacji

Są to m.in. inhibitory neuraminidazy – enzymu wytwarzanego przez wirus grypy, który ułatwia mu przenikanie z komórek do błony śluzowej układu oddechowego. Zawarte w tych lekach substancje: zanamiwir (np. Relenza) i oseltamiwir (np. Tamiflu), hamują przenikanie wirusa, zarówno typu A, jak i typu B.

Leki te mają stosunkowo niewielkie działania niepożądane. Trzeba pamiętać, że są to preparaty przepisywane przez lekarza. Leki uniemożliwiają dalsze namnażanie się wirusów, ale nie działają na te, które już są w organizmie. Najlepiej przyjąć je od 36 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy.

Zanim lekarz je przepisze, należy wykonać badania laboratoryjne na obecność wirusa grypy. Możliwe skutki uboczne zażywania tych leków to: wymioty, nudności, biegunka, bóle brzucha, zapalenie oskrzeli, zawroty i ból głowy, wysięk z nosa, bezsenność.

Do najpoważniejszych powikłań po grypie należą: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, mózgu, nerek, oskrzeli, ucha lub zatok. Zakażenie wirusowe otwiera drogę bakteriom. Jeśli się pojawią, trzeba podać antybiotyki.

Nie należy tego robić profilaktycznie, ponieważ nie jest to skuteczne, a ma poważne skutki uboczne, np. osłabienie dobroczynnej flory bakteryjnej w organizmie.

Poradnik krok po kroku

Higiena. Unikajmy skupisk ludzkich. Kiedy panuje grypa, nie chodźmy do centrów handlowych, kin, unikajmy komunikacji miejskiej.

Ochronna maseczka. Jeśli w firmie panuje grypa, załóżmy na twarz specjalną maseczkę. Można ją kupić w aptece. Chroni przed wniknięciem wirusów do organizmu.

Mycie rąk. W okresie grypowym róbmy to nawet kilkanaście razy dziennie przez kilka minut. W miejscach publicznych zakręcajmy kran przez papierowy ręcznik, by nie przenieść na dłonie wirusów, które są na nim.

Jednorazowe chusteczki. Nie wycierajmy nosa dwukrotnie tą samą chusteczką. Zużytą natychmiast wyrzućmy i umyjmy ręce.

Zdaniem specjalisty

Strachem napawają nas doniesienia o ptasiej czy świńskiej grypie, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że co roku z powodu grypy umiera w Polsce około tysiąca osób.

Dlatego tak ważne jest szczepienie się przeciwko niej. Pamiętajmy, że organizm może sam zwalczyć grypę w ciągu 24 godzin, ale jeśli po tym czasie nie odczuwamy poprawy, koniecznie należy się zgłosić do lekarza.

WAŻNE! Grypa jest infekcją wirusową, dlatego nie leczy się jej antybiotykami. Leki te pomagają w zakażeniach bakteryjnych.

Grupy ryzyka

Przeciwko grypie w pierwszej kolejności powinny zostać zaszczepione przewlekle chore dzieci (powyżej 6. miesiąca) oraz dorośli z niewydolnością układu oddechowego, astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i niewydolnością układu krążenia.

Zaszczepić powinny się również osoby z niską odpornością, chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca, z niewydolnością nerek, nawracającym zespołem nerczycowym, chorobami wątroby, cukrzycą, cierpiące na choroby neurologiczne i neurorozwojowe, a także osoby po przeszczepie narządów lub tkanek i chore na nowotwory układu krwiotwórczego.

Wygrzejmy się w łóżku!

Zaszczepić się można w przychodniach, prywatnych gabinetach, stacji sanepidu.

Im wcześniej przyjmiemy szczepionkę, tym lepiej. Organizm potrzebuje około 4 tygodni na wytworzenie wysokiego poziomu przeciwciał.

W czasie szczepienia powinniśmy być zdrowi. Jednak katar czy lekkie przeziębienie nie są przeciwwskazaniem.

Warto wiedzieć

Syrop z cebuli lub czosnku. Ma właściwości antybakteryjne, reguluje wydzielanie śluzu. Sok wyciśnięty z cebuli można połączyć z sokiem z cytryny, ponieważ witamina C wspomaga organizm w walce z grypą. Cytrynę warto też łączyć z zieloną herbatą, bo to zwiększa skuteczność działania.

Herbata z czarnego bzu. 4 łyżeczki suszonych kwiatów bzu czarnego (bez szypułek) zalewamy 2 szklankami wrzącej wody, zaparzamy 15–20 minut pod przykryciem.

Następnie napar trzeba przecedzić, dodać łyżkę miodu i sok z jednej cytryny. Herbata działa przeciwzapalnie i obniża gorączkę. Najlepiej wypić ją przed snem i wypocić toksyny z organizmu. Jeśli w środku nocy obudzimy się w mokrej od potu pidżamie, przebierzmy się w suchą.

Herbata z lipy. 2 łyżeczki suszonych kwiatów lipy zalewamy wrzątkiem i parzymy 10 minut. Później wywar przecedzamy i wypijamy.

Do naparu można dodać miód, sok z cytryny lub sok malinowy. Działa napotnie i przeciwbólowo, ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, pomaga obniżyć temperaturę ciała.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.