Reklama
  • Środa, 22 lutego (15:00)

    Groźne powikłania pogrypowe

Zlekceważony wirus może zaatakować płuca, serce, a nawet układ nerwowy. Jak do tego nie dopuścić?

Reklama

Pani Natalia (55) zachorowała na grypę. Po trzech dniach jednak, przekonana, że jest jej już lepiej, wróciła do pracy. Po kilku dniach znów poczuła się gorzej. Dostała wysokiej gorączki, brakowało jej tchu, zaczęła nawet się dusić.

Pojawił się też dokuczliwy kaszel z ropną wydzieliną. W takim stanie przyszła do mojego gabinetu. Niestety, zdiagnozowałam zapalenie płuc, które spowodował niedoleczony wirus grypy.

Wbrew pozorom grypa nie jest tylko infekcją układu oddechowego, lecz chorobą ogólnoustrojową. Wirus, który ją wywołuje, może zaatakować cały organizm. Stąd konsekwencją źle leczonej lub niewyleczonej grypy bywają groźne choroby, które dotyczą różnych narządów.

Wirus grypy może zostawić po sobie pamiątkę w postaci uszkodzenia serca, układu nerwowego, nerek czy mózgu. Powikłaniami pogrypowymi zagrożone są osoby po 65. roku życia, dzieci. Szczególnie dotkliwie odczuwają to chorujący na astmę lub obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Wirus może doprowadzić u nich do groźnej dla życia narastającej niewydolności oddechowej. Grypa jest niebezpieczna także dla osób, które cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, np. nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową.

U nich zachorowanie zwiększa ryzyko zawału serca nawet trzykrotnie. Zakażenie grypą jest zawsze poważne dla chorujących na cukrzycę. Infekcja może rozregulować dotychczas prawidłowo kontrolowany poziom glukozy we krwi, narazić diabetyka na poważne zakażenia. Aby zabezpieczyć się przed powikłaniami, chorzy na cukrzycę oraz inne przewlekłe schorzenia powinni co roku szczepić się przeciw grypie.

Powikłania mogą wystąpić już w trakcie infekcji. Ważne sygnały to nasilenie lub nieustępowanie dotychczasowych dolegliwości czy dołączenie nowych. Zwykle jednak powikłania dają znać o sobie po 2–4 tygodniach po przebytej grypie.

Najczęściej dochodzi do nadkażeń bakteryjnych, zapalenia gardła, krtani, migdałków, zatok, nosa, ucha, oskrzeli. Wirus grypy może z krwią dostać się do płuc i uszkodzić nabłonek pęcherzyków płucnych, wywołując pogrypowe wirusowe zapalenie. Objawem choroby jest krwioplucie, wydzielina z krwią.

Natomiast gdy wirus utoruje drogę bakteriom, mogą one uszkodzić nabłonek płuc i dochodzi do wtórnego zapalenia płuc. Pojawia się wtedy wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, ropna plwocina we wczesnym okresie zdrowienia z grypy.

Powikłaniami grypy bywają też: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, niedowłady mięśni czy zapalenie nerwów.

Wirus grypy może spowodować zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia (z płynem w worku osierdziowym), a także ostry zespół wieńcowy. Może uszkodzić serce nawet w ciągu kilku dni, wywołując objawy podobnie do rozległego zawału. W konsekwencji dochodzi do ciężkiej, nieodwracalnej niewydolności serca i konieczności przeszczepu.

Zwykle powikłania kardiologiczne dają znać o sobie takimi objawami, jak męczliwość pojawiająca się przy niewielkim nawet wysiłku fizycznym, przyspieszone bicie serca, kłujące lub uciskające bóle w klatce piersiowej itp. Niekiedy jednak nie mamy objawów i dopiero po kilku latach, np. podczas badań, dowiadujemy się, że grypa uszkodziła serce.

Dlatego starajmy się nie lekceważyć żadnych dolegliwości, które pojawiają się w ciągu kilku tygodni od przebytej grypy. Dzięki temu unikniemy pobytu szpitalu, na oddziałach intensywnej terapii.

Poradnik krok po kroku

Szczepionka. Lekarze podkreślają, że to najlepsza ochrona przed powikłaniami grypy, zwłaszcza u osób przewlekle chorych. Zaszczepić możemy się w każdym momencie sezonu grypowego (od września do lutego), ale im wcześniej, tym lepiej. Organizm potrzebuje ok. 4 tygodni na wytworzenie wysokiego poziomu przeciwciał.

Leczenie w domu. Grypę trzeba wyleżeć w łóżku, wypoczywać w domu, unikać wysiłku, stresu. Musimy dać organizmowi siły, by skutecznie zwalczył wirus. Przechodzona grypa zwiększa ryzyko powikłań!

Regeneracja. Gdy objawy grypy ustąpią, jeszcze przez 2 tygodnie możemy czuć osłabienie. To skutek działania wirusa. W tym czasie zwolnijmy tempo życia, wysypiajmy się, unikajmy stresu. Dużo pijmy. Wzmocniony organizm będzie mniej narażony na powikłania.

Zdaniem specjalisty

Gdy lekarz potwierdzi grypę, może przepisać lek przeciwwirusowy na receptę. Hamuje on namnażanie się wirusa i ogranicza uszkodzenia komórek. Zażywanie go zmniejsza ryzyko powikłań pogrypowych, zwłaszcza w przypadku osób, które nie zostały zaszczepione przeciw grypie.

Jednak, by lek był skuteczny, trzeba zacząć go przyjmować w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów infekcji.

lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, LUX MED

Warto wiedzieć

Antybiotyki. W przypadku grypy nie tylko nie działają, ale też nie uchronią przed pogrypowymi powikłaniami. W celu zapobiegania rozwojowi powikłań bakteryjnych możemy wzmacniać organizm naturalnymi sposobami – jedząc kiszoną kapustę, pijąc sok z cytryny. By uchronić się przed powikłaniami bakteryjnymi, skonsultujmy się z lekarzem.

Węch. Po przebytej grypie możemy skarżyć się na pogorszenie węchu i smaku. To skutek działania w organizmie wirusa grypy, który potrafi uszkodzić nabłonek oraz nerw węchowy.

Na szczęście komórki nerwowe nabłonka węchowego mają zdolność regeneracji. Dlatego zwykle utrata powonienia trwa krótko. W indywidualnych przypadkach węch może wrócić dopiero po roku, a nawet dwóch latach.

Niepokojące sygnały

Gorączka powyżej 39ºC, utrzymująca się przez 3–4 dni lub jej powrót po kilku dniach przerwy.

Powikłania w układzie oddechowym lub sercu: nagłe kłopoty z oddychaniem, ból w płucach, spadek wydolności fizycznej, ślady krwi w ślinie.

Powikłania w układzie nerwowym: zaburzenie czucia palców rąk, stóp, osłabienie mięśni utrudniające chodzenie, poruszanie rękami.

Uwaga! Wymienione dolegliwości zawsze wymagają pilnej wizyty u lekarza.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.