Reklama
  • Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (13:00)

    Diagnoza: Zapalenie płuc

Pani Edyta miała duszności i ciągle kasłała. Termometr wskazywał codziennie 38o C, więc poszła do lekarza.

Reklama

– Jestem osłabiona, męczę się i oblewam potem – poskarżyła się. Internista osłuchał ją i stwierdził: – Ma pani przyspieszony, rzężący i świszczący oddech. To prawdopodobnie stan zapalny górnych dróg oddechowych. Proszę zrobić rentgen płuc, morfologię krwi i OB. Kiedy zjawiłam się z wynikami, usłyszałam: – Na RTG są plamy, zacienienia i wysięk. A wyniki wskazują na wyższy poziom OB.

– Co się ze mną dzieje? – To zapalenie płuc. W pęcherzykach płucnych i tkance śródmiąższowej utworzył się wysięk oraz zapalenie, utrudniające oddychanie. Podczas oddychania pojawiają się bóle w klatce piersiowej i kaszel.

– Co wywołuje chorobę? – Najczęściej bakterie, tzw. dwoinki zapalenia płuc – wyjaśnił lekarz. – Przyczyną mogą być też zdradliwe wirusy, które nie dają charakterystycznych objawów, utrudniając diagnozę. Wywołują symptomy podobne do grypy. Zapalenie płuc rozpoznaje się dopiero na podstawie RTG.

– A jak do tego dochodzi? – Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy wyziębienie, aby zaatakowały. Po kilku dniach rozwija się wirusowe zapalenie płuc, a potem bakteryjny stan zapalny. Chorobę powoduje też zapalenie gardła, oskrzeli i grypa. Nie wolno więc ich lekceważyć. Lekarz przepisał pani Edycie antybiotyk o szerokim spektrum działania. A tak że leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usuwanie. Zapowiedział, że po 3 dobach gorączka, duszności i kaszel zmniejszą się. A jeśli nie będzie poprawy, lekarz przepisze inny lek.

Ostrzegł, aby nie rezygnować z antybiotyku, nawet gdy choroba będzie ustępować. Grozi to jej nawrotem i skończy się pobytem w szpitalu. Muszę się oszczędzać, unikać wysiłku i przemarznięcia. A po tygodniu zgłosić się na kontrolę. Czułam się osłabiona, dopiero po miesiącu odzyskałam siły. Ale uniknęłam szpitala!

Co warto wiedzieć?

Choroba ta występuje samoistnie lub w wyniku powikłań chorób zakaźnych (świnki, różyczki, grypy, półpaśca). U starszych, przewlekle chorych, leżących w łóżku przyczyną może być upośledzenie dopływu powietrza i braku wentylacji płuc.

Bella Relaks
Więcej na temat:zapalenie płuc | zapalenie | diagnoza | Pani | rtg | choroby | Wirusy

Zobacz również

  • Kiedy zaszczepić  się przeciw grypie?

    W tym roku ja i mój mąż postanowiliśmy zaszczepić się przeciw grypie. Jaki termin należy wybrać, żeby naprawdę skutecznie się ochronić? Ponieważ umiem robić zastrzyki, czy mogę sama zaszczepić... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.