Reklama
  • Poniedziałek, 23 grudnia 2013 (13:00)

    Diagnoza: Zapalenie płuc

Pani Edyta miała duszności i ciągle kasłała. Termometr wskazywał codziennie 38o C, więc poszła do lekarza.

Reklama

– Jestem osłabiona, męczę się i oblewam potem – poskarżyła się. Internista osłuchał ją i stwierdził: – Ma pani przyspieszony, rzężący i świszczący oddech. To prawdopodobnie stan zapalny górnych dróg oddechowych. Proszę zrobić rentgen płuc, morfologię krwi i OB. Kiedy zjawiłam się z wynikami, usłyszałam: – Na RTG są plamy, zacienienia i wysięk. A wyniki wskazują na wyższy poziom OB.

– Co się ze mną dzieje? – To zapalenie płuc. W pęcherzykach płucnych i tkance śródmiąższowej utworzył się wysięk oraz zapalenie, utrudniające oddychanie. Podczas oddychania pojawiają się bóle w klatce piersiowej i kaszel.

– Co wywołuje chorobę? – Najczęściej bakterie, tzw. dwoinki zapalenia płuc – wyjaśnił lekarz. – Przyczyną mogą być też zdradliwe wirusy, które nie dają charakterystycznych objawów, utrudniając diagnozę. Wywołują symptomy podobne do grypy. Zapalenie płuc rozpoznaje się dopiero na podstawie RTG.

– A jak do tego dochodzi? – Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Wystarczy wyziębienie, aby zaatakowały. Po kilku dniach rozwija się wirusowe zapalenie płuc, a potem bakteryjny stan zapalny. Chorobę powoduje też zapalenie gardła, oskrzeli i grypa. Nie wolno więc ich lekceważyć. Lekarz przepisał pani Edycie antybiotyk o szerokim spektrum działania. A tak że leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usuwanie. Zapowiedział, że po 3 dobach gorączka, duszności i kaszel zmniejszą się. A jeśli nie będzie poprawy, lekarz przepisze inny lek.

Ostrzegł, aby nie rezygnować z antybiotyku, nawet gdy choroba będzie ustępować. Grozi to jej nawrotem i skończy się pobytem w szpitalu. Muszę się oszczędzać, unikać wysiłku i przemarznięcia. A po tygodniu zgłosić się na kontrolę. Czułam się osłabiona, dopiero po miesiącu odzyskałam siły. Ale uniknęłam szpitala!

Co warto wiedzieć?

Choroba ta występuje samoistnie lub w wyniku powikłań chorób zakaźnych (świnki, różyczki, grypy, półpaśca). U starszych, przewlekle chorych, leżących w łóżku przyczyną może być upośledzenie dopływu powietrza i braku wentylacji płuc.

Bella Relaks
Więcej na temat:zapalenie płuc | zapalenie | diagnoza | Pani | rtg | choroby | Wirusy

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.