Reklama
  • Czwartek, 24 listopada 2016 (13:00)

    Co może oznaczać kaszel?

Jesień niesie ze sobą zwiększoną podatność na przeziębienia. Ale kaszel nie zawsze jest oznaką infekcji. Czasem to coś poważniejszego.

Reklama

Zaczyna się od drapania w gardle – już na tym etapie warto wziąć tabletki, które złagodzą przebieg infekcji (np. Tymianek z podbiałem, 6 zł). Nie zaszkodzą też inhalacje. W chwili, gdy już kaszel się pojawi, dobrze jest stosować preparaty rozrzedzające i pomagające w odkrztuszaniu wydzieliny (np. Fluimucil, 12 zł).

Na noc warto nasmarować klatkę piersiową maścią z olejkiem mentolowym lub eukaliptusowym, albo sposobem naszych babć – natrzeć się spirytusem. Zwykle wirusowy kaszel mija po kilku dniach, ale pokasływać możemy nawet do 3 tygodni.

Dziwny kaszel

Jeśli infekcja minęła – nie masz gorączki, kataru i nie pocisz się, a kaszel jest uciążliwy i nie zmniejsza się jego nasilenie, warto zgłosić się do lekarza, bowiem taki przewlekły kaszel może być pierwszym objawem astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Przy astmie: Kaszel pojawia się głównie w nocy oraz nad ranem. Jest suchy i połączony z odkrztuszaniem niewielkiej ilości białawej, gęstej wydzieliny.

Przy POChP: Dokucza silnie przez cały dzień. Z czasem odkrztuszamy coraz większe ilości wydzieliny.

Gdy kaszląc, krztusisz się

Mokry, nieprzynoszący ulgi kaszel, który nie mija mimo kuracji antybiotykami, może być objawem krztuśca. Przypadki tej choroby są coraz częstsze. Bo choć szczepienie przeciwko niej jest obowiązkowe, to jego działanie uodparniające mija po ok. 10 latach – wtedy też należałoby szczepionkę przyjąć ponownie.

O tym, czy jesteśmy chorzy, dowiemy się z badania krwi. Leczenie wymaga podania antybiotyku.

NFZ dla palaczy

Osoby powyżej 18 roku życia, które palą papierosy i od 3 lat nie robiły spirometrii w ramach NFZ, nie mają stwierdzonej POChP, przewlekłego zapalenia oskrzeli ani płuc, mogą wziąć udział w programie profilaktyki chorób odtytoniowych NFZ.

Przysługuje im wówczas bezpłatnie spirometria. Więcej na stronie: nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne

Spirometria: badanie oskrzeli

Jeśli masz niepokojące objawy, wskazujące na chorobę oskrzeli, koniecznie poddaj się badaniu spirometrycznemu. Skierowanie na nie dostaniesz od pulmonologa. Badanie pozwala stwierdzić, jak pracują oskrzela i jaka jest objętość wdychanego oraz wydychanego powietrza.

Kiedy robić rentgen płuc? lek. med. Jakub Berczak, internista Grupy LUX MED

Badanie rtg klatki piersiowej zlecałbym, jeśli pacjent zgłosi się z powodu duszności, krwioplucia, kaszlu i gorączki, trwających powyżej miesiąca. Konieczne jest także wykonanie tego badania w przypadku bólu lub urazu klatki piersiowej.

Jeśli chodzi o osoby zdrowe, należy zbadać się po kontakcie z osobą chorą na czynną gruźlicę. Zalecałbym rtg po powrocie z Rosji i Ukrainy.

Należy zrobić zdjęcie co rok w przypadku palenia papierosów i e-papierosów, a także w przypadku stałego przebywania w środowisku szkodliwym dla płuc np. w pomieszczeniach o dużym zapyleniu.

Zalecałbym wykonanie kontrolnego zdjęcia co 4-5 lat do 40 roku życia i co 3 lata po 40 roku życia.

Zobacz również

  • Dla mężczyzny zwykłe przeziębienie to ciężka choroba – wie o tym każda kobieta, która miała pod opieką zakatarzonego męża. Okazuje się, że panowie nie bez powodu tak źle znoszą każdą infekcję.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.