Reklama
  • Środa, 21 grudnia 2016 (08:05)

    Bezpieczne leki na przeziębienie

Nie ma środków uniwersalnych. Ten, który skutecznie pomógł sąsiadce, tobie już nie musi… szczególnie jeśli przyjmujesz inne leki.

Reklama

Niegroźna infekcja wirusowa, jaką jest przeziębienie, najczęściej mija sama po 5-7 dniach. W tym czasie staramy się radzić sobie na własną rękę, stosując leki bez recepty lub domowe mikstury. Łagodzimy dolegliwości związane z katarem i kaszlem, obniżamy podwyższoną temperaturę.

Kupujemy w aptece leki, kierując się reklamą, tym co pomogło koleżance z pracy, w najlepszym razie pytamy o radę farmaceutę. Jednak fakt, że popularne środki możemy dostać bez recepty, nie oznacza jeszcze, że są one bezpieczne dla każdego!

Jeśli dokuczają ci przewlekłe dolegliwości, bierzesz inne leki, nawet łagodne specyfiki mogą u ciebie wywołać skutki uboczne. Nasz ekspert podpowiada, czym możesz je zastąpić.

Wrażliwy żołądek nie lubi polopiryny

To lek, po który chętnie sięgamy, by obniżyć wysoką temperaturę. Niestety zawiera on kwas acetylosalicylowy, który drażni śluzówkę żołądka.

Obecność tego kwasu w przewodzie pokarmowym zmniejsza wydzielanie ochronnego śluzu. To może wywoływać bóle, nadżerki, a nawet krwawienie.

Jeśli zatem cierpisz na nadkwasotę, wrzody żołądka czy dwunastnicy, powinnaś unikać wszelkich leków z kwasem acetylosalicylowym – również aspiryny. Żołądkowi będą też szkodziły środki, których substancją czynną są naproksen, ibuprofen, diklofenak.

LEKARZ RADZI: Bezpiecznymi dla ciebie lekami są te na bazie paracetamolu, np. Apap, Panadol, Fervex, Gripex, Paracetamol. Przeczytaj ulotkę lub zapytaj lekarza, jaką dawkę możesz zażywać jednorazowo, a jaką w ciągu doby.

Chorujesz na nadciśnienie, nie sięgaj po leki z pseudoefedryną

To substancja, którą zawiera wiele popularnych środków na przeziębienie i chore zatoki. Znajduje się w tabletkach bez recepty, syropach, kroplach do nosa (m.in. Sudafed, Nurofen Zatoki, Gripex).

Pseudoefedryna skutecznie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa oraz obkurcza naczynia krwionośne. Dzięki temu m.in. szybko udrażnia nos i ujścia zatok, łatwiej jest oddychać, ból głowy mija.

Jednak ma też swoje działania niepożądane – może podnosić ciśnienie i przyspieszać akcję serca, wywoływać kołatania. Osłabia też działanie leków na nadciśnienie.

LEKARZ RADZI: Gorączkę bezpiecznie zbiją leki z paracetamolem lub ibuprofenem bez dodatku pseudoefedryny. Zatkany nos udrożnią krople z xylometazolinem (stosuj do 5 dni) lub z roztworu soli morskiej – dodatkowo nawilżają.

Dobrą alternatywą są też inhalacje z soli kamiennej. Rób nie częściej niż 2 razy dziennie, by sól nie podrażniła śluzówki.

Masz astmę, nie bierz środków z kodeiną

To niewskazana dla ciebie substancja, która znajduje się w syropach i tabletkach przeciwkaszlowych (np. Thiocodin).

Składnik ten pomaga w hamowaniu ataków suchego, męczącego kaszlu, jednak u astmatyków może sprowokować skurcz oskrzeli. Podobnie do kodeiny działa dekstrometorfan, dlatego leków, które go zawierają, też lepiej unikać w przypadku astmy (m.in. Gripex, Robitussin Antitussicum, Dexatussin).

LEKARZ RADZI: Dolegliwości wywołane astmą złagodzą wyłącznie specjalistyczne leki rozszerzające oskrzela, przepisane przez lekarza na receptę. Jeśli dodatkowo dopadnie cię infekcja wirusowa, kaszel bezpiecznie złagodzą inhalacje z soli fizjologicznej.

Na gorączkę dobrze tolerowany jest paracetamol (a niewskazana np. aspiryna, ibuprofen, ketoprofen), na ból gardła zaś tabletki do ssania z choliną (np. Cholinex).

Leczysz cukrzycę, słodkie syropy nie są dla ciebie

W ich składzie może znajdować się sacharoza, glukoza lub syrop glukozowo-fruktozowy, których powinnaś unikać.

Zakazane cukry mogą być też obecne w nalewkach i tabletkach na ból gardła, a także innych lekach łagodzących przeziębienie w postaci drażetek, które mają słodką kolorową otoczkę.

LEKARZ RADZI: Zanim kupisz lek, upewnij się, czy jego przyjmowanie nie wpłynie na poziom cukru we krwi lub nie wejdzie w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi. Informacja taka powinna być w dołączonej ulotce.

Generalnie bezpieczne są leki słodzone sorbitolem lub aspartamem. Zamiast drażetek zaś bezpieczniej jest wybrać odpowiednik leku w tabletce.

Warto też wiedzieć, że diabetycy powinni unikać aspiryny i polopiryny, bo wchodzą w interakcje z lekami na obniżenie cukru. Lepsze będą preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu.

Jesteś alergikiem, ostrożnie stosuj preparaty ziołowe

Rozgrzewające maści, napary czy olejki do inhalacji z roślinnymi wyciągami mogą wywołać silną reakcję alergiczną.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ często wierzymy, że to właśnie naturalne preparaty na bazie ziół są dla nas najbezpieczniejsze.

LEKARZ RADZI: Wrażliwość na dany składnik to kwestia indywidualna. Nawet rumianek może uczulić osobę skłonną do alergii, dlatego każdy nowy ziołowy specyfik najpierw wypróbuj w minimalnej dawce.

Uwaga! Można przedawkować

Zawsze sprawdzaj w ulotce, jaki jest główny składnik leku. To ważne, bo wiele lekarstw, które można kupić bez recepty, zawiera tę samą substancję czynną, chociaż różnią się nazwą handlową.

Produkty na przeziębienie często mają ten sam skład co środki przeciwbólowe. To sprawia, że przyjmujemy ten sam składnik w kilku preparatach i w ten sposób przekraczamy dopuszczalną dawkę.

Nawet paracetamol uznany za najbezpieczniejszy można przedawkować, a to grozi uszkodzeniem wątroby.

Świat kobiety

Zobacz również

  • Dla mężczyzny zwykłe przeziębienie to ciężka choroba – wie o tym każda kobieta, która miała pod opieką zakatarzonego męża. Okazuje się, że panowie nie bez powodu tak źle znoszą każdą infekcję.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.