Grypa jest zakaźną chorobą o podłożu wirusowym, która najczęściej atakuje w sezonie jesienno - zimowym. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego narażone są na nią także noworodki. O ile sama jednostka chorobowa nie jest groźna, o tyle jej powikłania stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Jak pomóc dziecku bezpiecznie przejść przez grypę?

Objawy grypy

Grypa, często mylnie traktowana na równi z przeziębieniem ma ostry i szybki początek, który objawia się: • Gorączką
• suchym kaszlem
• bólem gardła (w przypadku noworodka można świadczy o tym fakt, że dziecko nie chce pić ani jeść)
• bólem głowy
• bólem stawów i mięśni
• ogólnym zmęczeniem i apatią
• rozdrażnieniem
• dreszczami
• utratą apetytu
• niekiedy biegunką i wymiotami (zwłaszcza w przypadku małych dzieci).

Z chwilą, kiedy rodzice zauważą powyższe objawy u swojego dziecka należy niezwłocznie skontaktować się z pediatrą, który zaleci odpowiednią kurację. Co ważne, grypy nie leczy się antybiotykami! Jest ona wywoływana przez wirus, a co za tym idzie - antybiotykoterapia jest w tym przypadku bezcelowa.

Leczenie grypy u noworodków

Objawy grypy u dzieci utrzymują się od 7 do 14 dni, choć przy zachowaniu odpowiednich zaleceń poprawa powinna następować po 3-5 dniach infekcji (przede wszystkim powinna spaść gorączka i nastąpić poprawa apetytu). W tym czasie zaleca się podawanie jak największej ilości płynów, częste karmienie (małymi porcjami) i odpoczynek. Jeżeli dziecko ma gorączkę lub odnosimy wrażenie, że odczuwa ból należy mu podać delikatne leki przeciwgorączkowe lub/i przeciwbólowe dedykowane małym dzieciom, których odpowiednią dawkę i formę (syrop, czopki) zaleci pediatra w oparciu o wiek i wagę malucha. Dodatkowo, należy zadbać o odpowiedni komfort dziecka i regularnie nawilżać pomieszczenie,w którym przebywa. W sytuacji, kiedy objawy grypy (zwłaszcza wysoka gorączka) utrzymują się kilka dni, a nawet odnosimy wrażenie, że stan dziecka uległ pogorszeniu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Powikłania pogrypowe są szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci (które nie ukończyły jeszcze 5 lat). Oprócz zapalenia płuc, oskrzeli, ucha środkowego czy opon mózgowych, mogą doprowadzić nawet do zapalenia mięśnia sercowego. W przypadku kiedy grypa przeszła np. w zapalenie płuc, noworodek powinien zostać hospitalizowany i poddany odpowiedniej antybiotykoterapii pod czujnym okiem lekarzy.

Grypa - prewencja

Najlepszym "lekarstwem" na grypę jest jej zapobieganie. Nie zawsze jest to możliwe, jednakże w miarę możliwości rodzice powinni odseparować noworodka od innych chorych oraz w okresie wzmożonej aktywności wirusa grypy zadbać o odpowiednią higienę osobistą swoją i dziecka (częste mycie rąk, dezynfekcja zabawek, które maluch bierze do ust etc.). Niemowlęta, które skończyły 6 miesiąc życia można zaszczepić przeciwko grypie, choć co ważne, szczepienie nie zabezpiecza całkowicie przed wirusem grypy (który ulega częstym mutacjom). Niemniej przebieg choroby u dzieci zaszczepionych jest z reguły łagodniejszy.