Grypa jelitowa i zatrucie należą do często spotykanych schorzeń. Są to dolegliwości, których objawy można łatwo pomylić. W jaki sposób rozpoznać czy mamy do czynienia z grypą jelitową, czy zwykłym zatruciem?

Grypa jelitowa- przyczyny, objawy i leczenie

Grypa jelitowa powodowana jest przez rotawirusy. Rozprzestrzenia się przez dotyk oraz drogą kropelkową, w związku z czym istnieje duże ryzyko zarażenia np. wśród domowników lub współpracowników. Często choroba nie ujawnia się od razu, objawy mogą pojawić się do dwóch dni od zarażenia.

Do głównych objawów należą wymioty, biegunka, ból brzucha oraz wysoka gorączka (nawet do 40 stopni Celsjusza).

Leczenie schorzenia jest objawowe, przede wszystkim nie należy dopuścić do odwodnienia organizmu. Należy pić duże ilości wody, dobrze również stosować elektrolity. W przypadku obecności gorączki, można starać się ją obniżyć przez robienie zimnych okładów.

Chory powinien pozostawać w łóżku, a jeśli przez kilka dni stan nie ulegnie poprawie, konieczna jest wizyta u lekarza.

Wskazane jest, żeby po ustąpieniu objawów pozostać na lekkostrawnej diecie przez okres około tygodnia.

Zatrucie- przyczyny, objawy i leczenie

Zatrucia pokarmowe wywoływane są przez bakterie. Częstą przyczyną zachorowań jest spożycie nieświeżych produktów spożywczych lub nieprzestrzeganie higieny.

Do głównych objawów należą przede wszystkim ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności oraz skurcze brzucha. W przeciwieństwie do grypy jelitowej, zatrucia zwykle nie powodują gorączki. Może wystąpić podwyższenie temperatury, ale w nieznacznym zakresie.

Podobnie jak w przypadku grypy jelitowej, także podczas zatrucia ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy również stosować odpowiednią suplementację (np. węgiel leczniczy).

Warto pamiętać, że przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny i spożywaniu świeżych, dobrej jakości produktów można praktyczne wyeliminować ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego.

Jak prawidłowo rozpoznać objawy?

W przypadku wystąpienia bólu brzucha, wymiotów i biegunki należy przeanalizować ostatnie posiłki i zastanowić się, czy jakiś składnik mógł nam zaszkodzić. Jeśli tak, prawdopodobnie mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym.

Ważne, że jeśli podejrzewamy zatrucie grzybami, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Tego typu zatrucie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i nie można go lekceważyć.

Jeśli natomiast wśród innych objawów pojawia się wysoka gorączka, świadczy to o tym, że mamy do czynienia z grypą jelitową.
Niezależnie jednak od tego, z którym z powyższych schorzeń się zmagamy, jeżeli objawy utrzymują się przez kilka dni konieczna jest wizyta u lekarza.