Grypa bostońska jest chorobą zakaźną, której nazwa odnosi się do epidemii, jaką wywołała właśnie w Bostonie. Dotyka ona przede wszystkim dzieci, jednakże dorośli są również narażeni na zakażenie grypą bostońską. Co tak naprawdę kryje się pod tajemniczą nazwą oraz czy jest to choroba niebezpieczna dla naszego zdrowia?

Grypa bostońska

Grypa bostońska określana jest również jako bostonka, wysypka bostońska czy też choroba stóp, ust i dłoni. Jest ona chorobą wywoływaną przez wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Najczęściej bostonkę powodują wirusy A5, A9, A16, B1, B3 oraz enterowirus 71.
Grypa bostońska jest chorobą niezwykle zaraźliwą, a do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z wydzieliną chorej osoby np. śliną. Wirusy znajdują się także w kale i moczu, dlatego też bywa ona często określana jako "choroba brudnych rąk". Wirusy znajdujące się w kale mogą utrzymywać się nawet kilka tygodniu po ustąpieniu objawów.

Wysypka bostońska najczęściej atakuje dzieci do 10 roku życia, dlatego też stosunkowo regularnie wybucha ona w żłobkach, szkołach podstawowych i przedszkolach. Jej największe nasilenie przypada na wiosnę i lato oraz wczesną jesień.

Objawy grypy bostońskiej

Do podstawowych oraz najczęstszych objawów grypy bostońskiej zalicza się:
•    wysypkę na stopach, rękach oraz w jamie ustnej (stąd też jedna z jej nazw) utrzymujące się od 7 do 10 dni, które przeradzają się w drobne pęcherze z płynem surowiczym,
•    gorączka,
•    bóle gardła,
•    powiększone węzły chłonne,
•    brak apetytu,
•    złe samopoczucie
Pierwsze objawy grypy bostońskiej dla wielu mogą przypominać anginę. Bostonka jest także często mylona z ospą, jednakże lekarz powinien odróżnić tę grypę od innych chorób. Zasadniczą różnicą między ospą a grypą bostońską jest inne umiejscowienie wysypki (ospa obejmuje kończyny, twarz, często także skórę głowy oraz skórę tułowia), ponadto ospa powodowana jest przez inne wirusy.

Czy choroba bostońska może być niebezpieczna dla zdrowia?

W większości przypadków grypa bostońska mimo bardzo nieprzyjemnych objawów nie jest uważana za szczególnie niebezpieczną. Nie zmienia to jednak faktu, że jej przebieg powinien być nadzorowany przez specjalistę, a w przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Oczywiście wśród reguł są także wyjątki, czyli osoby, dla których grypa bostońska może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Na chorobę tę powinny uważać w szczególności kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ wirus może doprowadzić do poronienia lub uszkodzenia płodu. Należy jednak pamiętać, że grypa bostońska występuje przede wszystkim u małych dzieci, wśród dorosłych jest rzadkością. Ponadto, gorszy przebieg choroby można zaobserwować u dzieci z obniżoną odpornością, które są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zakażenia.

Niestety, istnieją także szczepy wirusa Coxsackie, które mogą być znacznie bardziej niebezpieczne ( przypadki śmiertelne zanotowano w Azji). Choroby, jakie są powiązane z tym wirusem to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mięśnia sercowego oraz krwotoczne zapalenie spojówek.